Peleryna niewidka? To możliwe! Cz. 3

4 komentarze

Do tej pory próbowaliśmy za wszelką cenę pokierować światłem dookoła naszego przedmiotu, który chcieliśmy schować. Tym razem powiemy o tajemniczo brzmiącej spektralnej pelerynie niewidce, która to sprawi, że przedmioty staną się przezroczyste. Spectrum, czyli widmo, odnosi się do widma promieniowania elektromagnetycznego. Widmo znaczy zabawa z duchami? Niekoniecznie! Tutaj widmo ma wręcz znaczenie artystyczne, gdyż ma związek z kolorami. Jak to się wszystko ze sobą łączy i jak nas może to doprowadzić do niewidzialności? Przekonajmy się!

Widmo, kolory i światło

Widmo promieniowania elektromagnetycznego oznacza cały przekrój wszystkich możliwych fal elektromagnetycznych. A te spotykamy na co dzień. W tym widmie na przykład są fale radiowe, mikrofale, podczerwień, ultrafiolet, promienie X oraz gamma. W tym widmie jest również światło widzialne, a zatem światło o wszelkich możliwych kolorach tęczy – od czerwonego do fioletowego.

Dzisiejsza peleryna niewidka będzie próbowała zamieniać kolor światła tak, aby je oszukać. Jak to może działać?

Na początek spróbujmy zrozumieć, dlaczego szklanka soku malinowego ma taki a nie inny kolor. Otóż to, co dociera do naszych oczu, to światło słoneczne, które przeszło przez tą szklankę soku. Popatrzmy na Rys. 1: Światło białe tak naprawdę jest mieszanką świateł o wszystkich kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Taka mieszanka przechodzi następnie przez sok (jak na Rysunku).


Rys. 1 Jak widzimy kolor soku malinowego?

Sok malinowy w tym wypadku można powiedzieć, że lubi dużo zieleni, gdyż zatrzymuje całą zieleń dla siebie. Tak, światło po spotkaniu z sokiem malinowym jest dużo uboższe w zieleń. Z mieszanki kolorów zostanie głównie kolor czerwony i fioletowy. To co będziemy widzieć, to mieszanka tych dwóch kolorów, czyli typowy kolor soku malinowego.

Zabawa kolorami

Jak zatem sprawić, aby soku malinowego nie było widać? To proste – nie można pozwolić, aby ten sok zatrzymał sobie jakąkolwiek porcję światła! Jak to zrobić? To też proste – należy sprawić, aby światło zielone nigdy do soku nie doszło! Ilustruje to Rys. 2.


Rys. 2 Co by było, gdyby światło było tylko czerwone i fioletowe?

Skoro sok i światło w tym przypadku nie zwracają uwagi na siebie w żaden sposób (Rys. 2), to nie da się wtedy zobaczyć soku – byłby w 100% przezroczysty!

Spektralna peleryna niewidka powinna zatem działać w taki sposób (Rys. 3)

  • Jedna strona peleryny powinna zamienić światło zielone na światło czerwone i fioletowe tak, aby w mieszance nie było światła zielonego.
  • Taka mieszanka światła powinna bez przeszkód w nienaruszonym stanie przejść przez sok
  • Druga strona peleryny powinna z powrotem „złożyć” światło do stanu pierwotnego – dzięki temu ktoś spoza pelerynki nie zauważy niczego.

Rys. 3 Schemat działania spektralnej peleryny niewidki.

Taka jest idea działania. Jak wcielić ją w życie? Okazuje się to możliwe, choć trudne zarówno do zrealizowania, jak i do zrozumienia i do wytłumaczenia. Wymaga to wprowadzenia takich pojęć jak transformata Fouriera, przestrzeń odwrotna, efekt Talbota. Jest to dość zaawansowana optyka, jednak w przyszłych postach będziemy próbowali wyjaśnić, jak to działa.

I z tym wpisem kończymy póki co przygodę z niewidzialnością. Co następnym razem? To oczywiście niespodzianka! Ale obiecujemy, że nie będziecie zawiedzeni! Napiszcie w komentarzach, czy podobał Wam się dzisiejszy tekst!

Jeśli jeszcze nie widzieliście naszego ostatniego filmiku o Magicznym Piasku, to serdecznie zapraszamy do nadrobienia zaległości! https://www.youtube.com/watch?v=wo-mQBRI9Ug&t=11s

Warto również odwiedzić naszego prywatnego Instagrama: zakrecone_loczki_dwa

Bibliografia

Romero Cortés, L., Seghilani, M., Maram, R., & Azaña, J. (2018). Full-field broadband invisibility through reversible wave frequency-spectrum control. Optica, 5(7), 779.doi:10.1364/optica.5.000779 

4 Replies to “Peleryna niewidka? To możliwe! Cz. 3”

  1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

    Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me asking what theme
    you’re using? (and don’t mind if I steal it? :P)

    I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme slows (!) the site down quite a bit.

    In case you have a minute, you can find it by searching for „royal cbd” on Google (would appreciate any feedback) – it’s still
    in the works.

    Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *